Existuje mnoho druhů lidí, zkrátka každý z nás je úplně jiný. Někteří jsou rádi ve společnosti a nevadí jim mluvit před velkou spoustou lidí, naopak jsou lidé, kteří jsou raději doma a naopak mají problém mluvit před větší skupinou lidí. Jsou i případy, kdy lidé byli dřív spíš extroverti a dnes jsou naprostí introverti a naopak. I přesto, že jsme všichni lidé, je mezi námi mnoho lidí, kteří zkrátka společnost vnímají zle, nebo spíš mají z ní víceméně strach.
Dnes už známe mnoho sociálních fobií, které se u lidí mohou vyskytovat. Nejznámější je sociální fobie, též známá jako sociální úzkost. Tato úzkostná porucha působí jak tělesné, tak emocionální problémy v různých sociálních situacích, jako je styk s lidmi, telefonování a mnoho jiných situací na veřejnosti. Těchto problému, které lidé zažívají je samozřejmě o mnoho více, s problémy se totiž stýkají dennodenně. Lidé, kteří tuto nemoc mají, si uvědomují, že tuto fobii nebo také úzkost mají, avšak ta jim brání vstupovat do „běžných situací“ a mnohdy se prohlubuje sníženým sebevědomím.
Postupně jsou tito lidé více ve stresu a mají strach, proto dle mého je potřeba těmto lidem pomoct a podpořit je. Tedy nesnažit se je do jimi nekomfortních situací dostat, ale naopak jim s těmito situacemi pomoct. Nicméně tuto nemoc je v dnešní době možné dobře léčit, i když se spousta lidí domnívá, že je to něco, s čím se zkrátka musí naučit žít. Není to samozřejmě pravda, dnes se tento problém léčí nejčastěji skupinovou psychoterapií, která zaznamenává největší úspěchy, v těžších případech psychofarmaky či kombinací psychofarmak a psychoterapie. Takže tato nemoc je dnes možná léčit, proto jen stačí se nebát a odhodlat se navštívit takovou pomoc. Samozřejmě nejen odborníci, ale i lidé v okolí těmto lidem mohou pomoct. Možná ne úplně vyléčit, ale podpořit je lze vždy, takže je potřeba dbát na to a dokázat jim, že nejsou na tento problém sami.